Nápad na vydávání knížek provázejících po českých pivovarech a samolepkové sběratelské soutěže vznikal v létě 2016, jak jinak než na výletech po pivovarech. Malebná česká krajina, tisíciletá tradice vaření piva i současný nebývalý boom minipivovarů k vandrování po pivovarech přímo vybízí. Myšlenka, že by pivní poutníci měli mít možnost si své zážitky z výletů a posezení v pivovarech zaznamenávat a uchovat v podobě drobného a milého suvenýru, tak jako ji mají třeba cestovatelé po hradech a zámcích, se nám zalíbila a začali jsme tedy pracovat na její realizaci.


Začátky nebyly jednoduché. Pivovary, které jsme oslovovali s nabídkou účasti, nás často přijímaly s nedůvěrou. Museli jsme vysvětlovat, že nejsme dalším z projektů, který po nich chce předem "výpalné" za to, že o nich budeme hezky psát. Jde nám o něco jiného - všechny pivovary se Pivandru účastní zcela zdarma, chceme po nich jen umožnění prodeje našich samolepek v jejich pivovarské restauraci. Naším cílem je Vám tyto pivovary pouze krátce představit, přiblížit a vyzvat Vás k jejich návštěvě, a dál už je to na Vás. Zajímají nás Vaše zážitky, o něž se zde na stránkách můžete podělit, nejde nám o to, abychom pivovary nějak známkovali a hodnotili z naší strany.

Postupně jsme tak dali dohromady dostatečný počet pivovarů, kteří s námi do toho, a výsledkem byla první knížka Pivandr Středočeským krajem. A potom druhá, a třetí... Chceme se postupně prostřednictvím Pivandrů s Vámi podívat do všech koutů České republiky, a klidně i do zahraničí. Takže pokud se ná Váš kraj zatím nedostalo, nemusíte se bát, dostaneme se brzy i k Vám.